Формування духовності студентів під час Великого Посту

Незважаючи на час, в якому ми живемо, треба налаштовувати молодь на доброзичливість, відвертість, креативність, бо саме вона має змінювати цей нелегкий світ “примар” і несправедливості на планету світла, любові  і добра.  Саме тому, під час Великого Посту,  адміністрація Стрийського коледжу ЛНАУ та викладачі Васільєва О.С. та Брик О.М. організовують поїздки для студентів  по святих місцях.  Такі екскурсії є доброю нагодою надолужити ті дні, які ми провели у щоденних клопотах, наріканнях та спокусах.

Студенти мають змогу відвідати Крехівський василіанській монастир св. Миколая, який є пам’яткою чотирьохлітньої історії нашого краю, є паломничим центром, а також місцем виховання молодих ченців.

“Піст – це вірний сторож душі, вірний товариш тіла,

зброя тих, що завзято борються, вишкіл  для атлета.

Піст проганяє спокуси, намащує до побожності,

є другом поміркованості і чистоти.

На війнах він дає мужність, а в мирі – спокій.

Він робить християнина святим.”

св. Василій Великий

Проблема духовності й духовної культури молодої людини завжди хвилювала й хвилює кожного педагога, вихователя, куратора, адже формування її духовної культури – це ще й формування її свідомості, світогляду, включення в економічне, політичне, культурне життя народу, уклад життя сім’ї та  нації.

Формування духовності молоді  у Стрийському коледжі Львівського НАУ конкретизується через систему певних завдань і принципів:

пробудження у студентів бажання бути моральними;
формування культури, толерантного ставлення до традицій і звичаїв; збереження їх та передача від покоління до покоління;
гармонія високих, благородних інтересів, потреб і бажання;
поважливе ставлення до християнських традицій;
формування розуміння сутнісних питань про сенс і мету життя людини та особистісного ставлення до них;
формування рис особистості – майбутнього фахівця.
До посту нас спонукає наша віра. А віра, за словом апостола Якова, буває мертвою, коли вона позбавлена справ християнського милосердя, які є закономірним результатом нашої віри.

Цікавими і повчальними є екскурсії у Страдч – український Єрусалим. Страдч – це відпустовий Марійський паломницький центр. Святиня УГКЦ, яка за значущістю дорівнюється Зарваниці та Уневу, однією  з найдавніших українських християнських святинь, адже молитва вперше вознеслась тут до неба ще в далекому ХІ ст. Тоді у невеличкій печері, видовбаній в піщаному пагорбі, розпочали свій чернечий подвиг двоє ченців, що,  за легендою примандрували сюди з Києва. Страдецький печерний  монастир унікальний тим, що зберігся майже без змін ще з часів свого заселення.

Студенти мають можливість взяти участь у Святій Літургії та таїнстві сповіді. До сповіді завжди відносимось поважно, бо тут, як і в кожному святому таїнстві, маємо справу з Богом.

З великим бажанням  відвідуємо джерело в селі Раковець (20 км від Львова), де є благословенне та цілюще джерело. За легендою, в сиву давнину над цим джерелом з’явилась Матінка Божа. На початку 90-тих років до чудотворного джерела приїжджали науковці з Одеси і виявили у воді великий вміст срібла. Але, безперечно, не срібло надає цілющі сили джерелу, а щира молитва і віра. Цікаво, що ця вода однаково холодна  у будь-яку пору року (має 4-5 градусів за Цельсієм), але ще ніхто від неї не застудився.

Щоб оздоровитися і зцілитися потрібно під час Великого посту робити все з чистою душею, з вірою та щирою молитвою. Адже духовне життя людини – це шлях до спасіння.

Олена Васільєва та Оксана Брик,

викладачі Стрийського коледжу ЛНАУ